Koło Naukowe Arabistów UW

Koło Naukowe Arabistów UW wraz z Biblioteką Przy Zawiszy zaprasza na wydarzenie pod tytułem „Palestyński paszport – losy Palestyńczyków w literaturze po 1948 roku”.

Zbiega się ono w czasie z rocznicą wybuchu pierwszej wojny arabsko-izraelskiej. Z tej okazji chcemy przybliżyć Państwu trudne losy Palestyńczyków na podstawie dzieł literackich.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Naji Al-Naji, palestyński pisarz, autor opowiadania pt. „Paszport”, którego przedpremierowy odczyt w tłumaczeniu na język polski będzie częścią spotkania.

Wstęp merytoryczny do wydarzenia wygłosi dr Magdalena Kubarek, wykładowczyni w Katedrze Arabistyki i Islamistyki UW i tłumaczka literatury arabskiej.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Ambasady Państwa Palestyny w Warszawie.

Serdecznie zapraszamy!

* * *

Zaproszenie na II Tydzień Arabistyczny

Koło Naukowe Arabistów UW serdecznie zaprasza na tygodniowy festiwal kultury arabskiej, w całości online!

 • Codziennie, w dniach 10-14 maja, na kanale Koła na portalu YouTube będą pojawiać się filmy, przygotowane wspólnie z partnerami. Dzięki nim mamy nadzieję przybliżyć Państwu kawałek kultury świata arabskiego.

To nie wszystko! Oprócz nagrań przygotowujemy dodatkowe dawki wiedzy o świecie arabskim i ciekawostki, aby dostarczać wrażenia przez cały tydzień!

 • W ramach II Tygodnia Arabistycznego przybliżymy arabską kuchnię, literaturę, muzykę, taniec i wiele innych. Bądźcie wtedy z nami!
 • Harmonogram II Tygodnia Arabistycznego:
  10.05 – Kuchnia syryjska w praktyce
  11.05 – Wywiad z polsko-libańskim kompozytorem Bassemem Akiki, dyrektorem muzycznym Opery Wrocławskiej
  12.05 – Muzealnictwo w Katarze – rozmowa z dr Magdaleną Pinker, Kuratorką Zbiorów Sztuki Orientalnej Muzeum Narodowego w Warszawie
  13.05 – Tradycyjny taniec dabke
  14.05 – Rozmowa z polsko-irackim poetą i tłumaczem Hatifem Janabi
 • W tygodniach poprzedzających nasze wydarzenie postaramy się zaspokoić Państwa ciekawość, co do treści filmów, dlatego zachęcamy do obserwowania wydarzenia i naszego profilu! Link do wydarzenia: https://fb.me/e/2kcz0dnRP

Partnerami naszego wydarzenia są Qatar-Poland Business Council, Koło Naukowe Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz restauracja Damask Rose Restaurant.

Patronat honorowy objęły Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Katarze, Ambasada Republiki Libanu w Warszawie, Ambasada Państwa Palestyny w Warszawie, Ambasada Republiki Iraku w Warszawie oraz Ambasada Państwa Katar w Warszawie.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Polskiego Towarzystwa Orientalistycznego oraz Samorządu Studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

Naszymi patronami medialnymi są Polskie Radio RDC oraz Akademickie Radio Kampus.